Хамзат Чимаев не престанува да тренира

Познатиот шведски борец со чеченско потекло Хамзат Чимаев објави нова објава на социјалните мрежи на која покажа фотографија од теретана. На фотографијата е и тренерот на Хамзат, Андреас Михаел.

Последната борба Чимаев ја имаше против Бразилeцот Жилберт Барнс. Нивната борба се случи во април за време на турнирот УФЦ 273. Пресметката траеше сите 3 рунди, по што судиите едногласно му ја доделија победата на Хамзат.

Имајте предвид дека Чимаев за прв пат во кариерата ја помина целата борба во октагонот и се бореше во третата рунда. Вкупно, Хамзат имаше 11 борби во ММА, забележувајќи победа во секоја од нив.

Во последно време се шпекулира дека УФЦ планира гала вечер во Шведска во ноември. Има гласини дека Чимаев би можел да го предводи овој настан со борба против Колби Ковингтон.

Ова е физичката форма на Чимаев досега:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО