Познати противниците на каратистите на Европското првенство во Ларнака

Македонските каратисти ги добија противниците за Европското првенство за кадети, јуниори и У-21 во Ларнака, Кипар, кое почнува утре и ќе трае до 5 февруари. Македонија настапува со 36 каратисти.

Во составот на нашата репрезентација има адути за медал, како од веќе докажаните светски вицешампиони Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, па Андреј Басаров, Љупче Михајлов кој на претходното ЕП во Прага освои бронза во категоријата до 68 килограми, Матеј Белистојаноски, Андреј Ангеловски, Филип Стојанов, Андреј Стојчевски, Јована Мицовска, Михаела Мишовска, Викторија Јовановска, Бојан Костов. Од друга страна, и младите каратисти ќе имаат прилика да се докажат.

На ЕП ќе настапат 1136 каратисти од 41 држава.

Европско првенство кадети, јуниори и У21 – распоред:

Кадети
Ката
Дурата Мемети – 3 група
Нуредин Дервиши – 1 група

Борби
-47 кг
Мартина Петреска – Џејдах Бацка (Албанија)
-54 кг
Кенза Фетаи – Арина Фоли (Ирска)
-61 кг
Леона Ширкова – Есем Суде Турал (Турција)
+61 кг
Теодора Наумовска – Амелија Једрезејевска (Послка)

Мажи
-52 кг
Јован Врклевски – Саба Свинтрадѕе (Грузија)
-57 кг
Андреј Стојчевски – Томас Кријнен (Холандија)
-63 кг
Фисник Шаќири – Јергос Тјуриковс (Латвија)
-70 кг
Филип Стојанов – Виктор Војарски (Послка)
+70 кг
Теодор Павловски – Савели Болоцких (Естонија)

Јуниори
ката
Анастасија Минговска – 3 група
Марко Поптодоров – 3 група

Борби жени
-48 кг
Сара Дука – Мелани Чараломбус (Кипар)/ Вероника Јаловицзорова(Словачка)
-53 кг
Михаела Мишовска – Амел Бугрин (Белгија)
-59 кг
Јована Мицовска – Сенах Мамадеус (Холандија)
-66 кг
Ера Коџа – Аналиса Лет (Естонија)
+66 кг
Греса Мустафаи – Асија Перголеси (Италија)

Мажи
-55 кг
Недим Шаќири – Амин Абделмалки (Белгија)
-61 кг
Матеј Белистојаноски – Сантијаго Мајорга(Шпанија)/ Луан Демири (Косово)
-68 кг
Љупче Михајлов – Титас Станкунас (Литванија)
-76 кг
Андреј Ангеловски – Ештон Патрик (Англија)
+76 кг
Андреј Басаров – Жоао Неива (Португалија)

Ката тим кадети-јуниори жени (Имери, Мемети, Речи) – 3 група

У-21
Кати
Мартина Арсовска – 3 група
Марко Бунтески – 1 група

Борби
-55 кг
Рудина Алиу – Бранкица Неговановиќ (Србија)
-61 кг
Виктрорија Јовановска – Фиона Шаедлер (Лихтеншатјн)
-68 кг
Јусра Адеми – Софија Ферарини (Италија)/ Марија Куталијари (Грција)
+68 кг
Симона Николовска – Зое Мекдермот (Ирска)

Мажи
-60 кг
Бојан Костов – Тодор Настев (Бугарија)
-67 кг
Стефан Стојмиров – Артур Степанов (Латвија)
-75 кг
Марио Свинарски – Хенрик Карваљо (Португалија)
-84 кг
Витомир Трајковски – Матео Фиоре (Италија)
+84кг
Стефан Стојановиќ – Мераби Гелашвили (Грузија)

Фото: КФМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО