Повредата на Дубоа може да му го отвори патот на Вајлдер до Усик

Дионтеј Вајлдер би можел да добие шанса да се бори со Александар Усик за неговите појаси во тешка категорија, откако Бокс сцена објави здравствени проблеми на задолжителниот предизвикувач на ВБА, Даниел Дубоа.

Британецот ја скина тетивата на левото колено по победата над Кевин Лерена кон крајот на минатата година.

Асоцијацијата ќе направи преглед на Дубоа за да утврди дали може да одржи нормален тренинг за пролетна пресметка со Украинецот. Доколку проблемот се покаже како посериозен, тогаш „Бронзениот бомбардер“ би ги зголемил шансите да се сретне со шампионот.

Многумина дури веруваат дека мечот Усик-Вајлдер може да се претвори во поголем спектакл од Фјури, бидејќи двајца спортисти се со дијаметрално спротивни стилови што ги доведоа до врвот на нивните спортови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО