Андерсон Силва е прогласен за најдобар напаѓач во ММА

Шердог објави рангирање на 10-те најголеми страјкери/ напаѓачи во историјата на ММА.

На врвот на листата е поранешниот шампион на УФЦ во средна категорија, Андерсон Силва (34-11), кој Шердог исто така го поздравува како најдобар борец во средна категорија на сите времиња.

На второто место е поранешниот шампион во средна категорија, Израел Адесања (23-2), а трет е поранешниот шампион во перо и лесна категорија, Конор Мек Грегор (22-6).

Еве како изгледа рангирањето на Шердог:

10.Макс Холовеј

9.Лиото Мачида

8.Алистер Оверем

7.Џон Џонс

6.Стивен Томпсон

5.Мирко Филиповиќ

4.Жозе Алдо

3.Конор Мек Грегор

2.Израел Адесања

1.Андерсон Силва

Пред околу една недела Шердог ги објави и топ 10-те најдобри граплери во историјата на ММА. На ова рангирање првото место го зазеде поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов (29-0).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО