Поранешниот првак на УФЦ верува дека ќе дојде до борба меѓу Миочиќ и Џонс

Стипе Миочиќ последната борба ја имаше пред една година кога ја загуби титулата во тешка категорија на УФЦ во мечот против Френсис Нгану.

Камерунскиот напаѓач го победи Стипе со нокаут во втората рунда и се надеваше дека ќе ја брани титулата против еден од најголемите ММА борци, Џон Џонс.

Но, тоа не се случи, Френсис во првата одбрана на титулата во јануари го победи поранешниот колега Сирил Гане.

Нгану неодамна имаше операција на коленото и извесно време ќе биде надвор од октагонот.

УФЦ се надева дека шампионот ќе ја продолжи соработката со организацијата, а во меѓувреме тие би можеле да бидат домаќини на натпревар за појасот на привремениот шампион во тешка категорија.

Поранешниот шампион на УФЦ во бантам категорија, Хенри Сехудо, исто така смета дека Стипе Миочиќ и Џон Џонс треба да го добијат мечот.

„Верувам дека оваа борба ќе се случи и во неа ќе ја видиме сета креативност на Џон. Стипе не е нокаутер со висока јачина, а неговиот најголем подарок е издржливоста. Не би се лутел доколку земе уште една година одмор, бидејќи постигна многу. Толку е добар што луѓето веќе се навикнаа на тоа“, вели Хенри Сеџудо, кој тренира со Џонс:

„Сакале или не, но Џон Џонс е најголемиот на сите времиња. Тој ќе го зацврсти тоа место кога ќе ја освои титулата во тешка категорија. Тој знае како да победи, а само борец кој ризикува може да му се спротивстави. Тоа е единствениот начин да го победите. Нема никој подобар од него во целиот УФЦ во моментов“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО