Камбосос и Хејни се договорија за меч налето

Неприкосновениот светски шампион во лесна категорија – Џорџ Камбосос ќе се соочи со привремениот шампион на ВБЦ – Девин Хеjни.

Претставниците на двата штабови постигнаа договор и ги договорија условите, со што се официјализира мечот за кој се знаеше во последните десетина дена.

Камбосос (28) и Хејни (23) ќе се натпреваруваат на 5 јуни на станицата Марвел во Мелбурн, Австралија. Битката ќе има максимално времетраење од 12 рунди, а победникот ќе ги има апсолутно сите појаси со тежина од 61 килограм.

Извори блиски до таборот на Камбосос велат дека има клаузула за реванш во договорот доколку Американецот победи. Можна втора средба треба да се одржи повторно во Австралија.

Камбосо не се борел од крајот на ноември 2021 година, кога го изненади светот и го победи Теофимо Лопез. Хејни не е во рингот од декември кога се справи со Џозеф Дијаз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО