Поранешен олимписки боксер е осуден за убиство на бремена жена која носела негово дете

Поранешниот репрезентативец на Порторико Феликс Вердехо-Санчез е прогласен за виновен за киднапирање и убиство на бремена жена, соопшти американското обвинителство.

30-годишниот спортист е прогласен за виновен и ќе биде осуден на 3 ноември. Максималната казна за неговото дело е две доживотни казни.

Доказите покажуваат дека на 29 април 2021 година учесникот на Игрите 2012 ја дрогирал 27-годишната Кеиша Родригез Ортиз, ја натоварил во своето возило, го врзал нејзиното тело со кабли за цементен блок, а потоа ја фрлил од мостот Теодоро Москосо. Гледајќи дека сè уште е жива, скока во водата за да го заврши својот план за убиство.

Причината за суровиот чин е тоа што Ортиз му кажала на поранешниот олимпиец дека е бремена од него.

Вардехо-Санчез има и соучесник Луис Антонио Кадиз-Мартинез. Но, тој е одговорен само за киднапирањето на жртвата и нема докази дека учествувал во убиството на неа и на нероденото дете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО