Пропадна борбата меѓу Келвин Гастелум и Шавкат Рахмонов

Келвин Гастелум се откажува од закажаната борба против Шавкат Рахмонов.

Гастелум требаше да се соочи со Рахмонов во конасловната борба на претстојната борбена карта на Фајт најт, што требаше да се одржи во Лас Вегас на 16 септември. Во вторникот Гастелум објави порака на социјалните мрежи во која ги информира фановите дека повредата го натерала да се повлече од борбата и изрази надеж дека борбата ќе биде презакажана подоцна оваа година.

„Несреќна вест, мојата борба со Шавкат Рахмонов е откажана. Бев погоден со лакт што резултираше со отворена фрактура на лицето и беа скршени неколку коски. Морам да им се извинам на сите кои беа возбудени за оваа борба. Им се извинувам на сите. Се извинувам на Шавкат Рахмонов и неговиот тим, се чувствувам лошо, се чувствувам многу страшно поради овој немил инцидент.

Ќе се вратам. Сепак, ќе продолжам да тренирам. Сè уште можам да ги одработам силини и кондициски тренинзи, движењето, се уште можам да правам многу од моите тренинзи… Побарав борбата да се премести во ноември. Се надевам дека ќе ми ја исполнат оваа желба. Ќе се одржи на 11 ноември во Медисон сквер гарден. Знам дека некогаш е тешко да се биде фан на Келвин Гастелум. Заедно минуваме низ подеми и падови, но ветувам дека ќе се бориме за да се вратиме на врвот, да се вратиме во таа победничка серија и да продолжиме понатаму“.

Борбата со Рахмонов требаше да биде прва борба за Гастелум во полусредна категорија по повеќе од седум години, откако тој постојано се бореше да стигне до пониската дивизија на почетокот на неговата кариера во УФЦ. Откако се искачи во средна категорија во 2016 година Гастелум постигна неколку престижни победи и си заработи шанса против Израел Адесања за привремената титула во средна категорија, потфрли во борбата во 2019 година. Неодамнешниот тежок пат во средна категорија го натера Гастелум да се врати во својата првобитна категорија, а мечот против Рахмонов ќе биде шанса веднаш да се соочиме со врвен претендент.

Не е изненадувачки што Рахмонов беше вознемирен од овој развој на настаните. Во моментов е шесторангиран во полусредна категорија на ранг-листата на УФЦ, Рахмонов се мачеше да најде противник во последно време, а Гастелум претставува добра можност да се заработи победа над големото име што може да го катапултира непоразениот казахстански борец до титулата. Според тоа, Рахмонов е заинтересиран за презакажување на мечот по побрз и поинаков распоред, повикувајќи на презакажување на мечот за претстојната картичка на УФЦ 294 во Абу Даби.

„Пината се согласив да се борам со тебе на твоја територија на Денот на независноста на Мексико во арена полна со твои обожаватели, и не е мој проблем што не можеш да го направиш тоа сега. Сега ти е редот да прифатиш да се бориш со мене на мој терен во Абу Даби на УФЦ 294! Или само сфативте дека оваа борба не е добра за вас“?

Засега нема официјални информации за тоа кога и дали битката ќе се повтори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО