Патриотите ги згазија Кинезите, победа на Тишченко

Во 5.коло на Ц-групата на ВСБ/WSB Патриот боксing тим групата во Казан со 5-0 ги згази Чајна даргонс.

На Русите ова им беше втората победа во оваа сезона, додека Кинезите досега остварија една. Астана има сооднос 4-1, а Узбес тајгерс 3-2.

Патриоти веќе водеа со 4-0 пред да влезе во рингот актуелните европски и светски шампион и олимписки шампион во тешка категорија Евгениј Тишченко. 25-годишниот Русин првата борба на сезоната успешно ја заврши. Со едногласна одлука на судиите (50-45, 50-45, 49-46) го порази Џин Гуо.

Актуелните европски шампион во средна категорија Петр Хамуков против олимпиецот Заа Минг ја забележа 12 победа во 13 настап во ВСБ. Единствениот пораз го претрпе од Сергеј Деревјанченко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО