Папата Франциск го благослови појасот за борбата на Усик и Фјури

Папата Франциск го благослови појасот за кој ќе се борат Александар Усик и Тајсон Фјури.

Борбата меѓу Усик и Фјури ќе биде главна на боксерската гала во Ријад овој викенд. Усик (21-0, 14 КО) ги има титулите на ВБА, ИБФ и ВБО, додека Фјури (34-0-1, 24 КО) ја држи титулата на ВБЦ во тешка категорија.

Сега Турки Алалших им создаде посебен појас кој ќе биде на рамото на неприкосновениот шампион. Маурицио Сулејман, кој е претседател на ВБЦ, рече дека папата Франциск го благословил појасот.

„Ова е момент од животот. Папата Франциск го благослови појасот за борбата на Тајсон Фјури и Александар Усик. Појасот го претстави Турки Алалших“, напиша Сулејман на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mauricio Sulaiman (@wbcmoro)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО