Објавени номинациите за World MMA Awards

250

MMA Awards-crop

Крај е на 2014 година и време е да го изберат најдобрите, по тој повод се објавени номинации за World MMA Awards.

 Седмото издание на Светската ММА награда, која ќе се одржи на 30 јануари во Лас Вегас, ќе бираат најдобрите во вкупно 22 категории. Својот глас вашите фавоити може да го дадете ТУКА. Иако многумина мечот меѓу Стипе Миочиќ и Жуниор дош Сантош го прогласија за најдобар во пресметката на тешкашите, но тој не е вклучен на листата на најдобрите борби.

 Номинаци за Светската ММА награда:

Борец на годината:
Donald Cerrone
T.J. Dillashaw
Robbie Lawler
Emanuel Newton
Luke Rockhold

Борачка на годината:
Jessica Aguilar
Carla Esparza
Joanna Jedrzejczyk
Ronda Rousey
Herica Tiburcio

Најдобар нов борач:
Will Brooks
Kelvin Gastelum
Justin Gaethje
Myles Jury
Yoel Romero

Најдобар интернационален борач:
Andrei Arlovski
Kyoji Horiguchi
Liam McGeary
Conor McGregor
Alexander Volkov

Борба на годината:
Johny Hendricks vs. Robbie Lawler I (UFC 171)
José Aldo vs. Chad Mendes II (UFC 179)
Matt Brown vs. Erick Silva (UFC Fight Night 40)
Robbie Lawler vs. Matt Brown (UFC on Fox 12)
Chris Weidman vs. Lyoto Machida (UFC 175)

Нокаут на годината:
Abel Trujillo vs. Jamie Varner (UFC 169)
Dong Hyun Kim vs. John Hathaway (TUF China Finale)
Chris Beal vs. Patrick Williams (UFC 172)
Donald Cerrone vs. Adriano Martins (UFC on Fox 10)
Mark Hunt vs. Roy Nelson (UFC Fight Night 52)

Сабмишн на годината:
Ben Saunders vs. Chris Heatherly (UFC Fight Night 49)
Luke Rockhold vs. Tim Boetsch (UFC 172)
Yancy Medeiros vs. Damon Jackson (UFC 177)
Charles Oliveira vs. Hatsu Hioki (UFC Fight Night 43)
Eduardo Dantas vs. Anthony Leone (Bellator 111)

Враќање на годината:
Dominick Cruz (karijera)
Cathal Pendred vs. Mike King (UFC Fight Night 46)
Cat Zingano (karijera)
Matt Brown vs. Erick Silva (UFC Fight Night 40)
Dan Henderson vs. Shogun Rua II (UFC Fight Night 38)

Изненадување на годината:
TJ Dillashaw vs. Renan Barao (UFC 173)
Rafael dos Anjos vs. Benson Henderson (UFC Fight Night 49)
Johnny Edurado vs. Eddie Wineland (UFC Fight Night 40)
Will Brooks vs. Michael Chandler I (Bellator 120)
Joe Warren vs. Eduardo Dantas (Bellator 128)

Главен тренер на годината:
Rafael Cordeiro
Ray Longo
Duane Ludwig
Javier Mendez
Edmond Tarverdyan

Тренер на годината:
Doug Balzarini
Brian Blue
Jake Bonacci
Mike Dolce
Joel Jamieson

Гим на годината:
American Kickboxing Academy
American Top Team
Kings MMA
Straight Blast Gym Ireland
Team Alpha Male

Судија на годината:
Mike Beltran
Herb Dean
Marc Goddard
Jason Herzog
John McCarthy

Ринг девојка на годината:
Jhenny Andrade
Carly Baker
Jade Bryce
Arianny Celeste
Brittney Palmer

Челник на годината:
Scott Coker (Bellatorov predsjednik)
Garry Cook (UFC global officer)
Victor Cui (One FC predsjednik)
Lorenzo Fertitta (UFC-ov vlasnik)
Dana White (UFC-ov predsjednik)

Личност на годината:
Kenny Florian
Renato Laranja
Joe Rogan
Brendan Schaub
Brian Stann

Најдобра организација:
Bellator MMA
Cage Warriors
One FC
Ultimate Fighting Championship (UFC)
World Series Of Fighting

Најдобар моден бренд:
Affliction
Bad Boy
Dethrone
Roots of Fight
Torque

Најдобар професионален моден бренд:
Bad Boy
Hayabusa
Jaco
Venum
Virus

Најдобра опрема:
Bad Boy
Century
Combat Sports
Everlast
Hayabusa

ММА медиум на годината:
Bloody Elbow
Fightland
MMA Fighting
MMA Junkie
Sherdog

ММА новинар на годината:
Ben Fowlkes
Ariel Helwani
Dave Meltzer
Jack Slack
Luke Thomas