Нуров против Хуштин на ОИ, во полуфинале ќе се сретне со големиот Садулаев

553

Македонскиот олимпиец во борење слободен стил Могамедгаџи Нуров во осминафиналето на Олимписките игри во Токио ќе се сретне со Александар Хуштин од Белорусија.

Ако го помине Хуштин, Нуров во четвртфиналето ќе се бори со победникот од мечот Стин (Канада)-Конједо (Италија), а во полуфиналето го чека „Рускиот тенк“ и најголем фаворит за златниот медал Абдулрашид Садулаев.

Ова значи дека Нуров можност да се бори за бронзениот медал на Олмпијадата.

Борбите на Нуров во категоријата до 97 килограми се на 6 август од 11 до 13:30 часот, а полуфиналето е закажано од 18:15 до 19:15

Како изјави што пред некој ден неговиот тренер и носител на првиот борнзен медал во независна Македонија на олимпијадите на ОИ во Сиднеј 2000 година, Могамед Ибрагимов, нашиот репрезентативец е подготвен и верува дека може да освои медал.