Непоразен Кинез му остана за избор на Хрговиќ

Кинескиот боксер Жилej Жан ќе биде најверојатниот противник во рингот на Филип Харговиќ. Сагата за изборање противник на хрватскиот боксер беше целосна, но е пред крај.

По негативните одговори од Луис Ортиз и Џозеф Паркер, неможноста на олимпискиот шампион во Рио, Тони Јока и двајцата поранешни светски шампиони, Енди Руиз Јуниор и Мурат Гасиев, останаа 12-тите на ранг-листата на непоразени Австралиецот – Демси Мејси (20 победи, 13 од нив со нокаут) и Жилеј Жан од Кина (23 победи, од кои 18 со нокаут и 1 нерешен).

Се очекува Жан да добие повик или барем право да преговара за таква битка – како што дознава „BoxingScene“ Австралиецот Мекејн веќе ја одбил поканата и наместо тоа ќе продолжи со подготовките за веќе закажаниот судир за 27 февруари О2 арената во Лондон.

Жилеј Жан има биланс од 23 победи, од кои 18 со нокаут, едно реми и без пораз во досегашната професионална кариера. Тој е рангиран на 29-то место на авторитативното рангирање на сајтот boxrec.com кај најтешките, како и на 13-тото место на ИБФ рангирањето.

Азиецот е дел од промотивната кампања на Еди Херн, а дури и промоторот по потпишувањето изјави дека судир меѓу Жан и Ентони Џошуа не треба да се игнорира, но засега тешко дека ќе се случи.

Жилеј Жан има 38 години. Во аматерската кариера освои сребрен медал на Олимписките игри во Пекинг во тешка категорија во 2008 година. На следните Игри – оние во Лондон, Жилеј беше запрен од Џошуа, кој подоцна стана олимписки шампион.

Во пандемиската 2020 година, кинескиот боксер го нокаутира Девин Варгас во четвртата рунда. Следниот судир на Азиецот беше на стадионот Хард рок во Мајами на 27 февруари 2021 година, кога борбата заврши нерешено против Џери Форест (26-4). На последното појавување во рингот – во најпознатата сала во светот – Медисон сквер гарден, Жан го нокаутира Крег Луис (14-1-4).

Харговиќ има перфектен биланс од 14 победи во 14 борби (12 со нокаут). Тој на последниот настап во рингот го нокаутира Германецот со српско потекло Емир Ахматовиќ во еден од загревачките мечеви за Девин Хени – Џозеф Дијаз. Средбите се одржаа во легендарната МГМ Гранд хотел во Лас Вегас, Невада на почетокот на декември 2021 година.

Интересно, Жан сè уште не може официјално да го прифати предлогот се додека Австралиецот МекКин – кој е едно место погоре од него (12 во ИБФ), не потврди официјално дека ја одбива поканата.

Победникот од следната пресметка на Харговиќ со кој било противник ќе значи битка за светската титула на ИБФ, која моментално ја држи Александар Усик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО