НБА-кошаркарот Миличиќ професионален кикбоксер (Фото)

Големата надеж на светската и српската кошарка Дарко Миличиќ ја заменува топката со боксерски ракавици.

Дарко Миличиќ
Дарко Миличиќ

 

Според српските медиуми, дефинитивно е завршена кошаркарската кариера на поранешната НБА ѕвезда. Миличиќ официјално влегува во професионалните кикбоксерски води.

Утре ќе го потпише договорот со Светската кикбокс асоцијација (ВАКО), а на церемонијата ќе биде најавена и неговата прва К1 борба која сигурно ќе предизвика голем интерес.
Поранешната кошаркарска ѕвезда (Хемофарм, Детроит, Орландо, Мемфис, Њујорк, Минесота, Бостон), беше втор пик на драфтот во 2003 година (зад Леброн Џејмс), но веќе две години нема клуб. Последниот период е концентриран на тренинзите поврзани со новата кариера и јасно е дека добро подготвен за предизвикот.

Дарко Миличиќ
Од НБА во ринг
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО