Миша Тејт се огласи по поразот во Њујорк

69

Миша Тејт имаше тешка ноќ во дебито во мува категорија.

Минатиот викенд, поранешната шампионка во бантам категорија се соочи со Лорен Марфи. Тие се бореа во првата битка на УФЦ на АБЦ 3 кој се одржа во Њујорк. Миша беше надборена од Марфи и загуби со судиска одлука.

„Капкејк“ е во серија од 2 последователни порази и има само 1 победа од последните 5 борби во УФЦ. Миша забележа 1 победа и 2 порази откако се врати во ММА по 5-годишно отсуство во јуни 2021 година. Ова го напиша Миша на социјалната мрежа.

„Не кои жени плаќаат многу за усни како овие! Сè што требаше да направам за тоа беше да влезам во мала борба со тупаници! Вечерва не беше моја ноќ, честитки за Лорен Марфи.

Продолжуваме да ја учиме лекцијата на животот. Им благодарам на сите оние кои продолжуваат да ме сакаат и поддржуваат, веќе знаете кои сте“, напиша Тејт на Инстаграм.

Тејт очекуваше шанса за титулата во мува категорија со победата над Марфи. Не е јасно што ќе прави Тејт по овој пораз.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miesha Tate (@mieshatate)