Менаџерот на Хабиб: Трамп го нарече Хабиб негов омилен борец

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го именуваше поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов за свој омилен борец. Ова за ТАСС го соопшти менаџерот на спортистот Ризван Магомедов.

Трамп присуствуваше на борбата на Ислам Махачев кој го победи Американецот Дастин Пориер на 2 јуни за да ја одбрани титулата на УФЦ во лесна категорија. По борбата, Нурмагомедов, кој беше втор човек на Махачев, и Трамп се сретнаа во публиката и кратко разговараа. Беше објавено дека Трамп му ветил на Нурмагомедов дека ќе ја прекине војната во Палестина.

„Да, тие разговараа за тоа (ситуацијата во Палестина)“, рече Магомедов, „Трамп рече дека секогаш го поддржувал Хабиб и дека тој е неговиот омилен борец“.

Нурмагомедов се пензионира во 2021. Има 29 победи и ниту еден пораз во ММА. Тој беше примен во Куќата на славните на УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО