Леон Едвардс реагира на прозивката на Ислам Махачев за борба за титулата

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија, Леон Едвардс, ја гледа борбата со Ислам Махачев како потенцијална можност за победа – само не во моментов.

По неговата победа во петтата рунда над Дастин Пориер во главниот настан, Махачев повика на напад на шампионската титула во полусредна категорија, за кој ќе се борат Едвардс и Белал Мухамед на главниот настан на УФЦ 304 во јули. „Роки“ одговори на повикот и иако му се допаѓа идејата за предизвикот, мисли дека и двајцата имаат многу пречки што треба да ги надминат.

„Го поздравувам тоа“, изјави Едвардс за Скај спорт. „Се чувствувам како и двајцата да имаме работа во нашите категории. … Тој штотуку се бореше со својот прв борец во лесна категорија, вистинска лесна категорија – прва одбрана со вистинска лесна категорија – така што чувствувам дека треба да помине низ уште неколку такви борци пред да може воопшто да размислува да се искачи во повисока категорија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО