Александар Усик: Најсилниот удирач со кој сум се соочил? Не, тоа не е Фјури. Еден тешкаш удира како безбол палка!

Со обединувањето на сите светски титули во тешка категорија Александар Усик во голема мера ги надмина очекувањата и само дополнително ја подигна границата што ја постави високо долго време. Имено, Украинецот еднаш боксираше во полутешка категорија, а во тешка категорија се пресели во 2019 година.

Усик не ставаше премногу телесна маса откако се пресели во тешка категорија. Се бореше некои мечеви со тежина под 100 килограми, а 100 килограми му се стандардна или најчеста тежина при мерење пред натпреварите во тешка категорија.

Денешните врвни тешкаше се главно над 110 килограми, а некои како Тајсон Фјури често надминуваат 120 килограми. Усик го чекаа многу потешки и физички поголеми противници, но тоа не го спречи да ги обедини појасите во тешка категорија.

Еден од најтешките натпревари меѓу тешкашите Усик го одржа во октомври 2020 година. Александар потоа боксираше против Дерек Чисора, еден вид „чувар на вратата“, кој помина добар дел од својата кариера на дофат на елитната група во тешка категорија, но никогаш не спаѓаше во таа категорија на боксери. Чисора најмногу губеше против боксери од тоа ниво, а загуби и во мечот против Усик. Сепак, Чисора темелно го мачеше Усик со неговиот притисок и удари во телото, но како и многу противници на Усик, Чисора не можеше да ги издржи сите 12 рунди и Усик заслужено победи со едногласна одлука на судиите.

Во неколку наврати Чисора го внесуваше Усик во неволја со силни удари, а повремено го потресуваше Усик, но не можеше да ги конкретизира сите тие ситуации. Сепак, Усик го памети како најсилниот удирач со кој се соочил во боксерската кариера. За време на гостувањето на „3 КР подкаст“, Усик беше запрашан дали Тајсон Фјури е неговиот најтежок противник и дали Фјури удира најсилно од сите боксери со кои се соочил досега.

„Најтешкиот меч? Да. Дали ме удри најсилно? Не. Дерек Чисора, многу тврд човек, ме удри по ракавиците и јас реков: „О Боже. Како бејзбол палка.”, откри Украинецот.

Дерек Чисора ќе добие барем малку задоволство од ова, бидејќи не победи на тој меч. Усик го гледа како најсилниот удирач, иако рингот го делел со Фјури, Ентони Џошуа, Даниел Дубоа итн.

Резимето на мечот на Усик и Чисора од 2020 година можете да го погледнете во видеото под овој текст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО