Марк Хант: Нема престиж и пари во титулата на УФЦ (ВИДЕО)

49

Поранешниот предизвикувач за титулата во тешка категорија на УФЦ, Марк Хант, сè уште не е задоволен од престојот во организацијата. Тој неколку пати поднесуваше тужби против работодавците, но не успеа. 46-годишниот ветеран повторно ги критикуваше нивните деловни практики, велејќи дека титулата во УФЦ нема престиж, затоа што борците биле малку платени.

Марк се раздели со организацијата пред две години откако загуби од Вилис и влезе во серија од три последователни порази. За 8 години во УФЦ, тој забележа 8 победи, 8 порази, 1 нерешена и 1 НЦ. Хант се борел неколку пати со борци кои не биле на допинг тестови, а тоа го разбесни. Сега Марк планира да се бори во бокс и реши да коментира за платата во боксот и во УФЦ.

„Нема престиж во оваа титула, во титулата на УФЦ. Во ова злато нема пари. И не сум јас тој што го кажува ова, може да се види од доказите дека сите го прават тоа.

Зошто би сакале да станете УФЦ борец? Зошто би сакале да бидете шампион на УФЦ во тешка категорија? Зошто би сакале да станете шампиони кога им плаќаат само 16 проценти? Ова е ѓубре. Искрено ѓубре. Се смеам кога некој ќе ми зборува за производ на УФЦ. Шампионите на УФЦ бараат повеќе пари. Која е поентата да се биде УФЦ борец? Парите се во боксот. Таму заработувате 50-100 милиони по борба.

Го видовме Конор Мек Грегор како заработува во боксот. Можеби мислите дека 5-10 милиони се многу пари, но тука станува збор за организација што е меѓу елитата. Дана Вајт зборува за Ентони Џошуа и Џон Џонс кои се жалат за повеќе пари. Тој прави само 5 милиони. Се разбира, тој во овие битки треба да биде за 100 милиони долари“, изјави Хант за Сабмишн радио.

.