Мани Пакијао спаси жена од смртна казна! (ВИДЕО)

Mani spasi zena

Филипинската професионален боксер Мани Пакијао и помогна на својата сонародничка, Мери Џејн Велозу, осудена на смрт во Индонезија по обвинение за шверц на дрога, да го избегне усогласувањето на пресудата во извршување. Боксерот напиша писмо до претседателот на Индонезија – Џоко Видодо, со барање да помилување на жената.

„Наскоро ќе имам во Лас Вегас меч со Флојд Мејведер, кој се смета за меч на векот. Ќе обидам да имам морален подем, ако со оваа мала постапка можам да спасам живот. Ја посветувам борбата на мојата земја и на целиот азиски народ. Ви благодарам господине претседателе“, напиша Мани Пакијао.

Владата на Индонезија реагираше по писмото на Пакијао и даде време на Велозу за спроведување на дополнително судско сослушување. Велозу е обвинета во транспортот на 2,6 килограми хероин во 2010 година, но некои во земјата сметаат дека 30 -годишната жена била измамени од наркотрговци. Судот ја осуди Велозу на смрт. Пресудата требаше да биде извршена утрото на 29 април.

https://youtu.be/Jz7Gx_HmwfE

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО