Македонските кендо борци во добро издание на Европското првенство (ВИДЕО)

114

Kesko i reprezentativcite na EP

Македонските кендо натпреварувачи денеска прикажаа добри борби на Европското првенство во сениорска конкуренција во Скопје. Менсур Бојда, Владимир Кесковски, Матеј Ивановски ги поминаа натпреварите по групи.

Андреј Атансовски требаше и тој да ја помине групната фаза, но судиите не му доделија сигурни поени. Марија Наковска во групата имаше една победа и две нерешени средби и обезбеди пласман од 16 до 32 место.

Бојда, Кесковски и Ивановски беа поразени во директните пресметки, но пружија силен отпор.

„Имавме одличен настап. Се боревме против фаворити и освојувачи на медали и бевме рамноправни, а на моменти и подобри. За 2-3 години ќе освиме медал, бидејќи се гледа дека се приближивме со квалитетот на водечките репрезенатции“, велат од нашата репрезентација.

Kendo borbi nedela na EP

Шампин на Европа во женска конкуренција за сениори е Кепе од Германија, додека Вандер (Белгија) е втора, а трето место гоподелија Мишод – Франција и Мајнберг – Германија. Кај мажите првак е натпреварувачот од Белгија, второто и третото место се за француските репрезентативци и вториот бронзен медал е за Полјак.

Ipon.mk/В. Д.