Македонија поразена со еден поен од балканскиот шампион!

Kendo reprezentacija na BP

На вториот натпреварувачки ден на Балканското првенство во кендо, македонската репрезентација во екипна конкуренција стигна до четвртфиналните натпревари, каде што за еден поен загуби од репрезентацијата на Србија.

Прво место во екипна конкуренција освои репрезентацијата на Србија, второ место Црна Гора, а трето место Бугарија. Дополнително репрезентација на Македонија доби награда за борбен дух.

Kendo borbi na bp

Следното Балканско Првенство во Кендо ќе се одржи во септември во 2016 година во Темишвар, Романија.

Вчера Олег Бичковски во конкуренција на 36 натпреварувачи освои бронзен медал во пионерска конкуренција.

Нашата репрезентација учествуваше со 10 натпреварувачи во јуниори и сениори.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО