Мајк Тајсон месечно пуши трева за 40.000 долари (ВИДЕО)

56

Поранешниот боксерски шампион, Мајк Тајсон, предизвика лавина коментари кога објави дека отвора голема фарма за канабис.

Идејата е да се направи место за луѓето да се растовараат и да се одморат, а во исто време да имаат директен пристап до многу голема количина марихуана.

Мајк (53) изјави дека толку многу му се допаѓа идејата што дури добро искористи и тој, пушејќи секој месец трева вредна 40.000 американски долари.

Во интервју за „Hotboxin“, Тајсон изјави:

„Колку пушиме месечно? Па, околу 40.000 долари месечно“.

Тајсон е множина, така што може да се вклучат и тој и неговите пријатели или целиот персонал на фармата.

Неговиот партнер Ибан Бритон рече дека количината што минува низ фармата за еден месец е 10 тони.

Тајсон се надева дека неговиот ранч ќе биде целосно завршен наскоро и луѓето ќе најдат трустички атракции, река и музички фестивал, и се ќе врти околу канабисот. Неговиот деловен партнер, Роб Хикман, веќе организираше таков фестивал во февруари.

Според организаторите, фестивалот им дава можност на луѓето да уживаат во марихуана, да слушаат музика и да научат повеќе за здравствените придобивки на растението.

Тајсон рече дека ги открил придобивките за себе.

“Јас сум професионалец веќе 20 години и моето тело е прилично истрошено. Имав две операции и користам марихуана за смирување и за борба против болката … Пред тоа ми даваа различни опијати и тие опијати ме заебаа многу”.