Мајк Тајсон: Јас сум најголемиот во историјата на боксот

Поранешниот неприкосновен боксерски шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон (50-6) изјави дека е најдобриот боксер на сите времиња.

Мајк владееше како неприкосновен светски шампион во тешка категорија од 1987 до 1990 година. Тајсон ги доби првите 19 професионални борби со нокаут, од кои 12 во првата рунда. Освојувајќи го првиот појас на 20 години, четири месеци и 22 дена, Тајсон го држи рекордот како најмлад боксер кој освоил титула во тешка категорија.

Тој беше првиот боксер во тешка категорија кој ги освои титулите на ВБА, ВБЦ и ИБФ во исто време, а единствениот тешкаш кој ги има последователно. Тајсон е познат по жестокиот и застрашувачки боксерски стил, како и неговото контроверзно однесување во и надвор од рингот.

Неодамна на неговиот подкаст Мајк изјави дека Кус Д’Амато бил во право што го сметал за најголем во историјата.

„Кус Д’Амато беше во право. Јас сум најголемиот во историјата на боксот. За да бидеш одличен, прво мора да бидеш будала и да правиш грешки. Не се обесхрабрувајте, толку е лесно да се обесхрабрите и да се откажете.

Ништо не ми беше лесно, но не се откажав“, изјави Тајсон во подкастот Хотбокс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО