Мајк Тајсон го поддржа Нгану

228

Боксерската легенда Мајк Тајсон не е импресиониран од парите што ги заработи шампионот на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану и го поддржа во неговите барања за поголема плата.

Нгану ќе биде надвор од кафезот до крајот на 2022 година поради опоравување од операцијата, но се шпекулира дека можеби нема да се врати во октагонот дури и откако ќе биде 100% здрав.

Шампионот, познат и како „Предатор“, веќе неколку години има свои „борби“ со УФЦ. Неговиот конфликт со организацијата стана толку сериозен што дури многумина веруваат дека претседателот на компанијата Дана Вајт не се појави на прес-конференцијата по победата на UFC 270 поради спорот околу неговата плата.

Нгану вечерва по победата над Сирил Гане изјави дека заработил шестотини илјади долари. Сумата за која Мајк Тајсон смета дека не е доволна за покривање на трошоците за тренинг.

„Поздрав до моето големо момче Френсис. Тој „влезе на врата“ и рече дека сака подобра плата. Замислете дека на врвот на кариерата заработил едвај шестотини илјади долари, за да се бори. Ова беа моите трошоци за тренинг кога бев борец“, изјави Тајсон на шампионот во средна категорија на УФЦ Адесања во подкастот „Хотбоксин“ со Мајк Тајсон.