Барнс: Шавкат Рахмонов е подобар од Чимаев

187

Жилберт Барнс, 35-годишниот бразилски УФЦ борец, верува дека Казахстанецот Шавкат Рахмонов е посилен од Хамзат Чимаев. За неколку дена Барнс ќе се соочи со Чимаев во полусредна категорија. Нивната борба е дел од УФЦ 273 што ќе се одржи на Флорида.

Брнс е на второто место на ранг-листата на УФЦ, што е добро за Чимаев. Со импресивна победа на Хамзат, Дана Вајт веднаш ќе му даде шанса за титулата. „Борз“ не престана да импресионира, но сепак има луѓе кои мислат дека не е така добро.

И Жилберт не го смета Чимаев за закана колку што се рекламира. Во интервју за Спорт експрес Барнс изјави дека Рахмонов е подобар од чеченската ѕвезда.

„Шавкат е подобар од Чимаев. Човекот има 15 победи со завршница. Има 15 победи со нокаут или со принуда на 15 натпревари. Верувам дека како борец Шавкат е многу посилен од Хамзат Чимаев”.

Рахмонов има скор од 15-0 во ММА и го завршува секој меч. Има 8 победи со нокаут и 7 со принуда. Шавкат е поранешен шампион на руската М-1 и до денес има 3 победи во УФЦ.