Мага Исмаилов се враќа во ММА против легендата на Белатор (ВИДЕО)

Магомед „Мага“ Исмаилов ќе им се врати на мешаните боречки вештини. Ветеранот се договори за борба со уште еден многу искусен борец – Александар Шлеменко, кој е поранешен шампион во средна категорија на Белатор. Средбата меѓу нив треба да се одржи на настанот РЦЦ 15 кој ќе се одржи на 13 декември во Екатеринбург и ќе биде во средна категорија.

Машината за победи Исмаилов, кој е познат и по лудиот темперамент, има биланс од 17 победи, 1 реми и 3 порази во професионалната ММА кариера. Доби вкупно 12 борби пред официјалниот крај (8 со нокаут и 4 со принуда).

Потсетуваме, Магомед Исмаилов на крајот на февруари официјално дебитираше во боксот. 35-годишната московска машина го разби нигериецот Оланревају Дуродола на боксерската гала „РЕН ТВ Фајт Клуб“ што се одржа во Русија.

Победата беше со одлука на судиите, а на средбата Исмаилов неколкупати зададе сериозни удари, но неговиот противник издржа. На крајот, по 4 рунди, судиите едногласно за победник го прогласија Русинот (40-36, 40-36, 40-36).

Борецот од 175 сантиметри од Москва никогаш не пробал бокс и неговите шанси пред пресметката со Дуродола не беа големи, со оглед на фактот дека Нигериецот има престижни победи во боксерскиот ринг. Една од нив беше против Русинот Дмитри Кудрјашов во 2015 година, при што Дуродола му го нанесе првиот пораз во 19 натпревари. Интересно, во април Исмаилов објави дека ќе се повлече од спортот, но очигледно тоа нема да се случи наскоро!

Александар Шлеменко има биланс од 61 победа и 13 порази во ММА. Победил во вкупно 43 борби пред крајот на мечот (32 со нокаут и 11 со принуда). 38-годишниот руски ветеран е поранешен шампион во средна категорија на Белатор. За втората најпозната американска организација Шлеменко забележа 5 победи и 4 порази. Во моментов е во победничка серија од 3 борби, од кои последната дојде во синџирот на Хабиб Нурмагомедов – Игл ФЦ – со одлука против Артур Гусеинов. Александар до победата дојде со скршена рака!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО