Леон Едвардс е подготвен за супер борба со Ислам Махачев по УФЦ 304: Тоа ќе се случи

Пред неговото враќање на крајот на месецот на главниот настан на УФЦ 304, актуелниот шампион во полусредна категорија Леон Едвардс ја поздрави потенцијалната супер борба против актуелниот крал во лесна категорија Ислам Махачев, велејќи дека дефинитивно наскоро може да очекува средба меѓу него и Русинот.

Едвардс, актуелниот неприкосновен шампион во полусредна категорија, се враќа овој месец во Манчестер, салвејќи во реваншот на УФЦ 304 против колегата во подем Белал Мухамед.

Од борбите од минатиот декември, родениот во Бирмингем Едвардс неодамна ја забележа втора успешна одбрана на титулата во дивизијата, постигнувајќи победа со едногласна одлука над поранешниот привремен освојувач на појасот Колби Ковингтон.

Сè уште подготвен за суперборба против актуелниот шампион во лесна категорија, Махачев, за сопствената круна во полусредна категорија, Едвардс призна дека иако тој и Махачев имаат уште работа, најверојатно ќе се сретнат еден ден.

„Сигурно, сигурно“, изјави Леон Едвардс за борбата за титулата со Ислам Махачев. „Се чувствувам како и двајцата да имаме работа во нашите категории… И двајцата сме на слични патеки, па можам да видам дека тоа ќе се случи во иднина. Би сакал да одам таму горе и да се борам за појасот во средна категорија“.

На почетокот на оваа недела, главниот натпреварувач на Тим ренегејд ММА&БЏЏ Едвардс доби покана од поранешниот противник Нејт Дијаз, кој ја поздрави можноста да се соочи со својот поранешен ривал во реваншот за титулата во полусредна категорија по неговата победа над Хорхе Масвидал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО