Кроата со гушење го совлада Васо Бакочевиќ

Франциско Барио – Кората на фантастичен начин го победи Црногорецот Васо Бакочевиќ. Во главната борба на ФНЦ турнирот Армагедон што се одржа во Тврдината Св. Миховил во Шибеник, Панчи го победи црногорскиот борец задушувајќи го на почетокот на средбата.

Васо агресивно го започна дуелот и го зазеде центарот на октагонот. Тој побара отворена борба, но Барио трпеливо ја чекаше можноста.

По триесетина секунди Бакочевиќ го повреди коленото при обид да удри и заврши на партер со болна гримаса на лицето.

Кроата продолжи силно, а бидејќи противникот не можеше добро да се одбрани, Панчи го заспа Васо со гилотина.

Третиот турнирски настан сезонава донесе полуфинале.

Марио Игела од тимот на ММА Валенс од Винковци нокаутирајќи го Црногорецот Жарко Јанковиќ избори финале во полутешка категорија.

За титула ќе се бори против Игор Кузмановиќ од словенечката Антбишн сала, кој брзо ја заврши работата и со задушување го победи Александар Димитријевиќ.

Во финалето на средната категорија се борат Матија Босанчиќ и Матео Шитум, кои поминаа без борба откако Илија Бркан се повлече од борбата.

Но, затоа Босанчиќ имаше работа против Александар Вукосављевиќ и направи одлична работа. Имено, Матија доминираше во текот на целиот меч, а и му го скрши носот на Александар. Босанчиќ славеше со прекин во првата рунда.

Црногорецот Александар Михаиловиќ и српскиот борец Ѓорѓе Буквиќ ќе се борат за титулата во велтер категорија.

Во полуфиналето, Михаиловиќ го совлада Енис Мушај од УФК Нови Загреб задушувајќи го во втората рунда, додека Буквиќ го победи Радован Вуковиќ од Црна Гора со експресен нокаут токму на почетокот на борбата.

Хрватскиот борец Алберто Антиќ избори финале во лесна категорија во кое ќе се бори против Бугаринот Руси Минев. Членот на тимот на Бан го победи со прекин во првата рунда Италијанецот Алесио Карчи.

Алберто веднаш го нападна италијанскиот борец и го удри со неколку добри крошеа. Антиќ успеа да го собори Италијанецот, а по некое време стигна до „целосната доминација“ и го заврши натпреварот.

Во полуфиналето, Руси Минев со едногласна одлука на судиите го победи Абрахам Ареа од АТТ Загреб.

Во финалето од лесна категорија Матео Болфан од УФК Нови Загреб ќе се бори против Србинот Денис Јуракиќ. Тоа ќе биде реприза на четвртфиналната борба воа кој победи Јуракиќ.

Со едногласна одлука на судиите, Болфан го победи Немања Тодоровиќ од Србија. Хрватскиот борец беше поактивен, а ударите завршија вистинските места. Тодоровиќ се обиде да го преземе водството со демолирање, но Матео се бранеше добро.

Во второто полуфинале, Денис Јуракиќ со едногласна одлука на судиите го совлада Италијанецот Виторио Амоде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО