Белфорт го нокаутира Холифилд во првата рунда, Силва триумфираше со нокаут против Ортиз (ВИДЕО)

Некогашниот борец на УФЦ, Витор Белфорт (44), уште во првата рунда покажа дека за поранешниот 58-годишен светски боксерски шампион нема веќе место во рингот.

Бразилецот го победи Ивандер Холифилд на боксерскиот настан на Трилер во Флорида во егзибициски меч со прекин во првата рунда.

Имено, Белфорт брзо ја прекина повратничката амбиција на боксерската легенда, а судијата Самуел Бургос ја прекина борбата за 1:49 минути од претпазливост.

Холифилд ќе наполни 59 години на 19 октомври.

„Витор е силен борец, но не сум повреден“, рече Ивандер Холифилд по средбата и додаде:

„Ниту еден негов удар не ме повреди. Еден од неговите удари беше многу силен и ја загубив рамнотежата, а потоа ме удри и по рамото“.

Боксерската легенда смета дека судијата требало да му даде уште малку време за да го продолжи мечот.

„Тоа беше лоша одлука на судијата. Мислам дека донесе избрзана одлука и не требаше да го прекине мечот толку брзо“, додаде Холифилд.

Андерсон Силва уште еднаш покажа одлична форма и убедливо стигна до втората победа во бокс меч откако ја заврши кариерата во ММА.

Легендарниот УФЦ борец го нокаутира во првата рунда поранешниот ММА тимски колега Тито Ортиз.

Двајцата поранешни шампиони на УФЦ отворено влегоа во пресметка, а Силва го пушти Ортиз да се размавта.

Пајакот трпеливо ја чекаше приликата и го фрли противникот на јажиња со еден силен удар од десно и го заврши мечот.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го спореди потегот на Силва со стратегијата на Мухамед Али со која го нокаутира Џорџ Форман во „Татнеж во џунглата“ во 1974 година.

Втора победа на Андерсон Силва по неодамнешниот триумф против Хулио Цезар Чавез Јуниор.

По три и пол години британскиот боксер Дејвид Хеј се врати на рингот, победувајќи го својот сонародник Џо Фурниер по осум рунди, а Ирецот Џоно Керол го победи Американецот Енди Венс со мнозинска одлука на судиите.

Погледнете го нокаутот на Андерсон Силва за соборување на Тито Ортиз:

https://twitter.com/trillerfight/status/1436871333644673024?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1436871333644673024%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fboks%2Fbelfort-u-prvoj-rundi-zaustavio-holyfielda-anderson-silva-brzo-nokautirao-titu-ortiza%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО