Конор: Се враќам во декември против Чендлер, потоа се Гејџи и Дијаз

Синоќешната боксерска гала во спортското срце на Лондон О2 aрена го распосла тепихот за враќање на Ентони Џошуа на победничките патеки. Британецот постигна нокаут победа во седмата рунда против срдечниот Роберт Хелениус и си ја врати самодовербата по двата порази од Александар Усик.

Меѓутоа, рингот не беше единственото место што произведува боречки вести. Ирската ММА ѕвезда Конор Мек Грегор беше во публиката и тоа веќе гарантираше дека нешто ќе се случи. По победата на Џошуа Мек Грегор се појави пред камерите и му честиташе на Ентони за победата, посакувајќи му успех. Ирецот беше видно добро расположен, а атрактивниот изглед и начинот на комуникација со сите околу него го даде очекуваниот шмек на разговорот со новинарите.

Кога Мек Грегор беше во ВИП зоната на настанот, му пријде репортер кој сакаше да дознае повеќе за неговите идни професионални планови како борец. поранешниот шампион на УФЦ во две тежински категории беше категоричен – враќање во декември против Мајкл Чендлер.

„Се враќам во декември. Чендлер е следен. Морам да го направам тоа. Ќе го здробам, ќе го допрам. Потоа е Гејџи и па трилогија со Нејт“, категорично прокоментира Мек Грегор.

Кога беше прашан за можноста да се врати во боксерскиот ринг во формат сличен на неговата борба со Флојд Мејведер Јуниор, Мек Грегор дозволи таква можност и го предизвика КСИ, за кој кратко коментираше дека е неспособен да се бори „дури и со јајца во фабрика за јајца. ” .

Дали плановите на Ирецот ќе се реализираат толку непречено, останува да видиме. Тој се уште не влезе во антидопинг програмата на УФЦ, предуслов за негово враќање. Без тоа и без времето потребно за допинг полицајците да ги испитаат примероците за присуство на забранети супстанци во неговото тело, помислата дека организацијата на Дана Вајт ќе ги компромитира правилата сè уште изгледа премногу пресилен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО