Џошуа ја спореди победата над Хелениус со партија шах

Ентони Џошуа беше успешен со нокаут над Роберт Хелениус, но уште еднаш многумина зедоа слобода да го критикуваат за стилот со кој му пријде на Финецот во шест од седум рунди. Тој им одговори по ред за време на прес-конференцијата по галата во Лондон.

„Тоа е како игра шах, а однадвор шахот изгледа досадно“, изјави „Еј Џеј“ пренесе Би-Би-Си.

Апелите до Британецот беа за брз нокаут, како што направи Дионтеј Вајлдер против истиот противник минатата година. Сепак, разликата беше во тоа што „Северниот кошмар“ зазеде многу повнимателен пристап за да се обиде да бара подолг развој на средбата.

Во третата рунда се слушаа свирежи од трибините во О2 арената. Се чинеше дека го таргетираа Џошуа бидејќи беше премногу пасивен и неговите комбинации беа само 1-2 удари. Но, го оспори ова тврдење и им возврати на новинарите дека гласините можеби биле насочени кон Хелениус, кој исто така бил прилично пасивен.

Промоторот на Еј Џеј, Еди Херн, рече дека повторно го видел стариот Ентони Џошуа, но сега е далеку поискусен борец во тешка категорија.

Барањето за борба со Дионтеј Вајлдер останува и секоја надеж е дека двајцата ќе се сретнат во јануари. Во овој момент, сепак, мнозинството навивачи и аналитичари се на мислење дека Бронзениот бомбардер е фаворит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО