Конгоанската сензација го подготвува Усик за реваншот

115

Во таборот на Александар Усик се приклучи Конгоанецот Мартин Баколе, кој има 18 победи и еден пораз во професионалниот ринг. 28-годишниот Африканец ќе му помогне на светските шампион на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО да се подготви за реваншот со Ентони Џошуа.

Украинецот тренира на тајна дестинација во Полска за да биде на вистинското ниво за вториот меч со Еј Џеј. Тие треба да се сретнат на 23 јули во Саудиска Арабија, во очекување на потврда за датумот и местото, бидејќи се уште нема официјализирање.

Баколе се погрижи сите стручњаци да го спомнат неговото име со голема почит. Тој пред 10-тина дена среде Париз го скрши отпорот на олимпискиот шампион Тони Јока. Како резултат на тоа, Конгоанецот веднаш се појави за големи битки, а штабот на Усик отишол уште подалеку, очекувајќи тој да ја освои титулата во тешка категорија во блиска иднина.

Баколе имаше спаринг со Џошуа во минатото, работејќи со Тајсон Фјури за мечот на шампионот на ВБЦ со Дилиен Вајт. За него ова ќе биде втор период на тренинзи со Усик, бидејќи двајцата тренираа претходните години.

„Усик и неговиот тим ги почитуваат вештините на Мартин. Претходно правеше одлични спаринг мечеви со него и затоа ни се јавија, бидејќи беа многу задоволни од него. Ми кажаа дека ќе стане светски шампион, порано или подоцна“, откри тренерот на Баколе – Били Нелсон.