Кијану Ривс ќе снима филм за кик бокс легендата Бени Уркидез

Една од иконите на акционите филмови во Холивуд, Кијану Ривс, ќе снима документарен филм за легендата на кикбоксот Бени Уркидез, дознава „Хинду“.

Актерот кој го оживеа „Нео“ на Џон Вик од „Матрикс“ во истоимениот филм ќе го продуцира филмот насловен „Џетта“, како прекар на Уркидез.

Филмот се очекува да излезе во 2025 година, а на проектот му се придружуваат и Фишер Стивенс (добитник на Оскар за Заливот) и Џенифер Тешеира (номинирана за Еми за Откривање: Преживување на Ла Луз дел Мундо“).

Бени Уркидез беше меѓу најпознатите имиња во кик боксот во 1970-тите и 1980-тите. Тој има неверојатен биланс од 63 победи, 1 реми, 1 пораз и 2 без одлука. Нокаутираше 57 свои противници во рингот, со што го доби својот прекар. Тој потоа работеше заедно со Џеки Чен и Џорџ Армитаж на некои од нивните најдобри холивудски изведби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО