Катерина Ацевска забележа скок за 7 места на светската ранг-листа во џиу џицу

По освојувањетона сребрениот медал на силниот џиу џицу турнир „Џенова опен“ во Италија, јуниорката Катерина Ацевска забележа скок од 7 места на светската ранг-листа во сениорска конкуренција.

Ацевска од 23-тото место скона на 16-тото на ранг-листата во сениорска конкуренција.

Од Македонската џиу џицу федерација велат дека целта е да велезе во Топ 8 во светот, со што ќе обезбеди учество на Светски игри во август 2025 година во  Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО