Катерина Ацевска освои сребрен медал на „Џенова опен“ во Италија

Катерина Ацевска го освои сребрениот медал на Меѓународниот џиу џицу турнир „Џенова опен“ во Џенова, Италија.

Ацевска во дисциплината борби над 70 килограми извојува три победи и забележа еден пораз.

Ова е добар старт на Катерина бидејќи резултатите од овој турнир се за пласман на светската ранг-листа.

Станислав Грпов немаш многу среќа, затоа што се повреди во текот на втората борба и не можеше да ги продолжи борбите, гу губеше службено. Грпов е петтопласиран.

На турнирот настапуваат 461 учесник со 508 натпреварувачи влезови од 22 држави.

Резултати „Џенова опен“:

+70 кг борби
Катерина Ацевска – Бјанка Фајхтлбауер (Австрија) 50-0
Катерина Ацевска – Алисија Јохансон (Шведска) 9-17
Катерина Ацевска – Федерика Маза (Италија) 50-0
Катерина Ацевска – Дијана Скрипнијук (Украина) 13-7

-62 кг џиу џицу (не ваза)
Станислав Грпов – Хулио-Анхел Муњоз Круз (Шпанија) 0-50
Станислав Грпов – Антонино ди Грација (Италија) 0-0 за Италија
Станислав Грпов – Амит Мајер Бурштајн (Израел) 0-50
Станислав Грпов – Витали Полиевои (Украина) 0-50

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО