Канело Алварез: Ќе го нокаутирам Генади Головкин

92

Канело Алварез ќе бара нокаут во третата борба со Генади Головкин.

Тие ќе направат трилогија која ќе се одржи на 17 септември во Лас Вегас (САД). Алварез и Головкин водеа две битки во 2017 и 2018 година. Во првата средба судиите досудија нерешено, што предизвика многу полемики.

Во втората борба Алварез победи со одлука, но се уште имаше сомнежи за неговата победа. Алварез е првиот боксер во историјата кој стана неприкосновен шампион во суперсредна категорија. Сол вели дека борбата со Головкин е лична и предвидува нокаут.

„Бев зафатен со најдобрите борци. Затоа и требаше толку време да се организира третиот меч. Се разбира дека го сакаше. Тој го сака својот последен чек. Погледнете ги моите противници по (втората) битка со ГГГ и неговите.

Секогаш ми велеше дека се кријам и бегам. Иако се борам најдобро, а тој се бори со третокласни борци. Зборува многу за мене – затоа е лично.

Ни претстои добра битка. Головкин е возбудлив борец, опасен борец, но јас одам на нокаут, без сомнение. Се чувствувам повеќе од мотивирано. Едвај чекам да се вратам во рингот.

Има некои ситници кои ќе ги внесам, но, како и секогаш, тренираме со сите сили. Нокаутот е единствениот можен излез од овој меч“, изјави Алварез за американските медиуми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Saul Alvarez (@canelo)