Тренер по борење спаси 6 лица од запален автомобил во Москва (ВИДЕО)

Дагестански тренер по борење е пофален како херој откако помогнал да се спасат шест лица од запален автомобил во Москва.

Случајно поминал Арсланбек Алиев за да ги посети своите пријатели кога видел мерцедес како со голема брзина удира во задниот дел на такси. Овој удар го превртел мерцедесот од патеката и удрил во ѕидот на блиската зграда на булеварот Зубовски.

Мерцедесот се запалил неколку моменти откако удрил во ѕидот, поради што Алиев истрчал на местото за да им помогне на настраданите. Инцидентот е снимен со снимка од видео надзор, кој оттогаш стана хит на алтернативните платформи на социјалните медиуми како што е Телеграм.

„Истрчавме на звукот на оганот, автомобилот веднаш почна да гори. Полицијата ни забрани да се приближиме. Со Арапите ги скршивме прозорците и вратите. Тие беа првите кои го започнаа сето тоа. Ги извадија сите момчиња.

Луѓето од предната страна, кои беа притиснати, не можеа да се извлечат бидејќи имаше многу силен пожар“, објасни подоцна Алиев.

Според Алиев, поранешен победник на руското првенство во борење и главен тренер на младинскиот тим во борење на Дагестан, полициските службеници кои пристигнале на местото на настанот се обиделе да го спречат да помогне, но тој сепак успеал да го скрши прозорецот од автомобилот и да им помогне на луѓето да излезат надвор.

Службениците подоцна потврдија дека возачот и совозачот на предното седиште загинале во несреќата, а останатите патници се згрижени во болница. Пратениците на руската Државна дума ветија дека ќе го наградат Алиев за неговата храброст.

„Ваквите постапки не треба да останат незабележани“, рече Дмитри Свиштев, претседател на Комисијата за физичка култура и спорт на Думата.

https://www.youtube.com/watch?v=1YQMyYsnduo&feature=emb_title

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО