Калин Бабоски ја освои втората бронза за Македонија, Димовска и Трендов во финалето Светскиот куп во Унгарија

Калин Бабоски го освои вториот бронзен медал за Македонија на 29. Унгарски Светскиот куп во кик бокс во Будимпешта, Унгарија. Бабоски во лоу кик до 60 килограми во полуфиналето загуби со поделена одлука од Украинецот Бохдан Ленко 1-2.

Вчера Александар Димовски – Димса освои бронза во кик лајт.

Сепак, Марија Димовска и Антонио Трендов денес ќе се борат за златни медали, а Силвио Мировски има можност да се избори за финале, така што во најмала рака ќе има бронза.

На Светскиот куп настапуваат 2272 кикбоксери со 3339 натпрварувачки влезови од 382 тима од 50 држави.

Резултати Унгарски Светски куп:

Лоу кик
Млади јуниори
-60 кг
Калин Бабоски  – Олег Боијаринтев (Молдавија) 3-0
Полуфнале
Калин Бабобски – Бохдан Ленко (Украина) 1-2 бронза

-81 кг
Антонио Трендов – Милош Војиновиќ (Црна Гора) 3-0 ½ финале
Финале
Антонио Трендов – Бартоломеј Слежински (Полска)

-60 кг
Марија Димовска – Антиклеија Симици (Грција) 3-0 ½ финале
Финале
Марија Димовска –Тријада Антупулу (Грција)

Постари јуниори
-71 кг Силвио Мировски – Владислав Камзирчук (Украина) ½ финале

Поин фајт
Деца
-33 кг Христијан Колев – Давид Гавриловиќ (Словенија) 2-10 1/8 финале

Млади кадети
-37 кг Митко Чавков – Андре Гарсија (Гватемала) 0-10 1/16 финале

Кик лајт
Постари кадети
-55 кг Мартина Јовановска – Маја Сова (Полска)/ Никол Мартинцова (Чешка) ¼ финале
-63 кг Исмаил Мутлу – Лајош Тот (Унгарија) 1/8 финале
-69 кг Дарио Спасовски – Томек Лазмирски (Полска) 1/8 финале

Јуниори
-55 кг Јадранка Темелкова – Лине Граф (Швајцарија)/ Ана Худин (Словачка) 1/8 финале
-63 кг Јосиф Велковски – Матео Бросиер (Франција) 1/8 финале

-69 кг Петар Лазев – Зандер Роинквист (Норвешка) 1/16 финале
-69 кг Данило Методиевски – Роберт Дарастефану (Романија) 1/8 финале
-69 кг Марио Цветановски – Кристијано Вукосиќ (Хравтска) 1/8 финале

Сениори
-84 кг Стефан Јовчевски – Урс Бисанг (Швајцарија) 1/8 финале

К1
Постари јуниори
-71 кг Максим Митровски – Иван Марковиќ (БиХ) 0-3 1/8 финале

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО