Јоел Ромеро: Адесања се откажа од двобојот со мене

69

Откако Паоло Коста ги скина бицепсите и сфати дека му е потребна операција, навивачите се прашуваа што е следно за Израел Адесања. Нема конкретни претенденти да ја искористат ситуацијата. Сепак, Јоел Ромеро, кој претрпе две последователни порази (од Роберт Витакер и Пауло Коста), побара да се бори против Адесања.

Кубанскиот олимпиец го користи Инстаграм за да им помогне на фановите и да објасни дека Адесања се откажал од потенцијалната борба со него.

Иако Ромеро не победил од февруари 2018 година, сепак се смета за еден од најопасните борци во УФЦ во средна категорија. Неговите вештини за борење можат да претставуваат сериозен предизвик за Адесања, но борбата меѓу нив може да не се случи ако 42-годишниот натпреварувач не го победи главниот топ кандидат во категоријата.

Во меѓувреме, Адесања победи со ТКО Роберт Виткекер и ја прогласи титулата во средна категорија за време на УФЦ 243. 30-годишниот борец има 18 победи и 0 порази, а 7 од нив се во октагонот на најголемата ММА организација во светот. Новата ѕвезда на УФЦ ги победи спортистите како Калвин Гастелум, Андерсон Силва, Дерек Брансон и Бред Таварес.