Јиржи Прохаска воодушеви со пораката за поддршка на Џамахал Хил

Американскиот борец Џамахал Хил беше тешко повреден и го ослободи појасот на УФЦ во полутешка категорија. Поради пукната Ахилова тетива, Хил ќе мора да оди на операција и ќе биде надвор од терените подолго време.

„На ист начин добив можност да се борам за појасот. Јиржи беше шампион, се повреди и го напушти појасот за да не ја задржи категоријата. Сакаше народот да има шампион. И јас ќе го направам истото“, изјави Џамахал Хил.

А Јиржи Прохаска го повреди рамото минатата година пред реваншот против Бразилецот Гловер Тешеира и го ослободи појасот.

Чехот се надеваше дека наскоро ќе се врати во игра, а со нетрпение ја очекуваше борбата против Хил Џамахал. Но, нивниот судир ќе мора да почека малку.

Прохаска на Твитер го поддржа Хил.

„Човеку, многу ми е жал. Со нетрпение ја очекував нашата борба. Го ценам то што ја ослободи титулата. Таков потег може да го цени само човек кој доживеал нешто такво. Кој е следниот? Победникот од мечот меѓу Блахович и Переира или?“, напиша Јиржи Прохаска.

Поранешниот шампион бара можен противник на мечот меѓу Јан Блахович и Алекс Переира кои се борат на 29 јули, а потенцијален противник е и Магомед Анкалаев.

Хил му се заблагодари на Прохаска: „Сигурно ќе се сретнеме во октагонот! Во меѓувреме, грижете се за категоријата и едвај чекам да ве видам на спротивната страна од арената“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО