Менаџерот на Френсис тврди дека борбата меѓу Нгану и Џонс се уште е можна: Ја сакаме таа борба

Маркел Мартин, менаџерот на поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија, Френсис Нгану, тврди дека борбата меѓу неговиот клиент и актуелниот крал на дивизијата Џон Џонс се уште е можна.

Камерунецот ја напушти промоцијата на почетокот на годината по само една одбрана на титулата, лани против францускиот борец Сирил Гане.

Со напуштањето на УФЦ, тој го ослободи и шампионскиот појас што го освои Џон Џонс во март, откако го победи Французинот со завршница. Гане доби уште една шанса да се бори за титулата.

Борбата меѓу Нгану и Џонс не можеше да се договори, а многумина се убедени дека сега ќе биде уште потешко, бидејќи Камерунецот во меѓувреме потпиша за ПФЛ.

Сепак, менаџерот на Френсис тврди дека Нгану се уште е заинтересиран за меч против Џонс.

„Мислам дека тоа, сепак, е можно“ – изјави Маркел Мартин за потенцијалната борба меѓу Френсис Нгану и Џон Џонс и продолжи:

„Знам дека понекогаш треба да донесеш поладни глави. Се надевам дека Дана Вајт некако ќе го види ова и ќе ја донесе вистинската одлука. Во суштина, сакаме да ја водиме таа борба. Светот заслужува и сака да гледа меч меѓу Нгану и Џонс. Вајт е еден од најголемите промотори во светот. Но, ние не сме тие што велат НЕ на таа борба“.

Мартин истакнува дека за оваа борба се зборува најмалку две години.

„Џон Џонс треба да се бори со Френсис Нгану по мечот против Стипе Миочиќ. Одамна објавив нешто на Твитер: „Стипе, ќе се грижиме за Џон Џонс, а потоа ќе се соочиме со Тајсон Фјури – по тој редослед“. Но, УФЦ имаше свои планови и стратегија. Поради некоја причина не сакаа да го направат тоа“, подвлече Маркел Мартин,

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану ќе боксира против Тајсон Фјури на 28 октомври во Саудиска Арабија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО