Јан Блахович: Со Прохаска ќе наполниме цел стадион

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија Јан Блахович смета дека борбата за титулата со Јиржи Прохаска во Полска ќе биде од големи размери.

Блахович најверојатно ќе добие шанса да ја освои титулата против Гловер Тешеира и Прохаска на УФЦ 275 во јуни. Тешеира ја освои титулата откако минатата година го победи Блахович на УФЦ 267.

Блахович се врати на победите откако Александар Ракиќ заработи повреда на ногата за време на нивната битка пред само неколку недели. Сега, поранешниот шампион, се чини, дека е следен во редот за шанса да го врати тронот во полутешка категорија.

Доколку Тешеира го победи Прохаска на УФЦ 275 тој веќе му понуди на реванш на Балхович. За време на интервјуто со Ариел Хелвани, Блахович зборуваше за тоа како двата меча би биле возбудливи за него, но борбата со Прохаска е поисплатлива.

„Ако Гловер победи, тоа ќе биде добра приказна за реваншот. Со Јиржи ќе биде многу добро за нас, бидејќи ако ја водат оваа битка во Европа, тоа ќе биде една од најголемите битки во Европа.

Јас против Јиржи, ќе биде неверојатно, бидејќи тоа ќе го направиме некаде во Полска или Чешка. Мислам дека ако го направат овој меч во Полска, ќе собереме 60.000 луѓе на националниот стадион.

Јоана Јеџејчик, Матеуш Гамро. Може да има 60.000 луѓе“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО