Јан Блахович: Адесања никогаш нема да го победи Алекс Переира

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија, Јан Блахович, верува дека неговиот поранешен противник Израел Адесања нема да може да го победи Алекс Переира.

Блахович ќе се соочи со Магомед Анкалаев подоцна овој месец за слободната титула на УФЦ во полутешка категорија на УФЦ 282. Тој влегува во кафезот откако претходно оваа година го победи Александар Ракиќ.

Пред да ја загуби титулата од Гловер Тешеира на УФЦ 267 Блачович го победи Адесања во суперборбата шампион против шампион на УФЦ 259. Тој победи во борбата со едногласна одлука, го искористи својот граплинг и прецизните удари.

Израел ја загуби титулата во средна категорија минатиот месец. Тој беше нокаутиран од Алекс Переира, кој го совлада по 3-ти пат. Јан не гледа како Адесања ќе се справи со својот голем противник од Бразил.

„Мислам дека Алекс Переира е единствената личност која Израел Адесања никогаш нема да ја победи.

Адесања загуби од него 3 пати, но беше блиску до победа во оваа ММА борба. Значи, ако малку го промени планот за борба…..тешко е да се каже“, изјави Блахович на Хелен Ји.

Адесања најверојатно ќе добие итен реванш против Переира следната година. Переира е отворен и за реванш, кој би можел да се одржи во средината на 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО