ИН МЕМОРИАМ: Валери Верхушин – бронзен медал на ЕП 1996 за Македонија

valeri-verhusin

Денес е тажен ден за македонското борење почина Валери Верхушин на 53 годишна возраст.

 Валери Верхушин на Европското првенство во 1996 година во Будимпешта, Унгарија, го освои бронзениот медал за Македонија, а истата година настапи и на Олимписките игри во Аталанта, САД.

Тој беше член на шампионската генерација наБК Бучим-Јака кој настапуваше на Европскиот куп 1995 година кога борачите од Рдаовиш ја Европска клупска титула.

Ipon.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО