Идризи и Тајсон-легенди на каратето и боксот!

Enver Idrizi i Majkk tajson

Две легенди на едно место, Енвер Идризи и Мајк Тајсон. Светски правци, едниот во карате другиот во бокс.

Разликата е во тоа што едниот е од Скопје, а другиот од САД.

Идризи 1995 година ја освојува светската титула во Франкфурт, Германија, но за Хрватска. Во тоа веме имаше преговори со претседателот на Карате сојузот на Македонија, Сејдо Теофиловски, да настапува за македонската репрезенатција, но не се договорија околу висината на трансферот.

Во 1992 година на Европскиот куп во Милано, Италија, го освојува првиот медал-златен-за независна Хрватска.

Покрај каратето го бие глас дека спиел со околу 1000 жени, по што се разликуваат со Тајсон. Но, и една друга работа, дека го суредил Чак Норис.

-Ма каков Чак Норис, не му може на малиот прст на Брус Ли. Тој е сепак глумец, кој по враќањето од Виетнам се стекна со популарност затоа што беше белец во тој спорт. Инаку, него го добив на два турнири. Но, зад Брус Ли е некој друг, Жан-Клод ван Дам-заклучува Индризи во едно свое инетрвју.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО