И ката тимот не ја искористи приликата за бронзен медал! (ВИДЕО)

Kata tim na EP istanbul

Женскиот ката тим на Македонија беше немоќен против силната Шпанија во борбата за бронзен медал на Европското првенство во карате за сениори во Истанбул, Турција изагуби со 0-5. Така што, и оваа шанса за бронзен медал остана неискористена и последната, трета шанса за „црвено-жолтиот“ тим да се закити со уште една бронза на овој шампионат, по таа на Мартин Несторовски во категоријата над 84 кг.

Македонскиот женски ката тим претходно оствари две победи – против Англија 3-2 и против Белорусија со 4-1. Во репасажот влезе по поразот од Германија со 1-4.

Шанси за бронза имаа и женскиот тим во борби, во состав Моника и Наташа Стефановски, Драгана Тодорова и Симона Заборска, но не успеаја против домаќинот Турција. И Емил Павлов (до 60 кг) загуби во „малото финале“. Единствено Несторовски го победи Португалецот Фелипе Реис со судиско прегласување, откако борбата во регуларниот дел заврши нерешено 1-1.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО