„Хулк од Урал“ го доживеа првиот пораз во кариерата, Шлеменко со пресврт го совлада првакот на ВСОФ (ВИДЕО)

62

Иван Штирков и Александар Шлеменко беа најголемите sвезди на манифестацијата RCC Boxing Promotions во Екатеринбург.

Штирков (16-1-1) кој до минатата година се бореше како тешкаш, реши да се спушти во средна категорија.

Борбата со 35-годишниот Швајцарец Јасубеј Еномот (20-11) на крајот се одржа во категоријата до 85 килограми.

31-годишната Русин изненадувачки беше поразен давење од позади во втората рунда.

Александар Шлеменко (60-13) против поранешниот првак на ВСОФ во средна и полутешка категорија Дејвид Бранч (22-7) стигна до 60-тата победа во кариерата. 38-годишниот Американец беше блиску до победата со давење од страна во средината на првата рунда, но „Бурата“ успеа да се извлече и да го заврши со гилотина во последните секунди на првиот дел од борбата.

38-годишната Бранч во моментот е под суспензија на УСАДА до летото 2021 година, откако падна на допинг тест во мај. УФЦ го отпушти во септември, а Американецот реши да не ја почитува суспензијата и да ја прифати борбата во Русија.

Борбите Штирков-Еномото и Шлеменко-Бранч се претпоследна и последна во преносот.