Холандија сака Бадр Хари да боксира на Олимпијадата во Јапонија

308

Легендата на кикбоксот, Бадр Хари, може да боксира на Олимписките игри во Токио, Јапонија. Холандската асоцијација за бокс (НББ) контактираше со Мајк Пасениус, мароканскиот тренер и изразија желба да го испратат на Летните олимписки игри што ќе се одржат во Токио (Јапонија) од 24 јули до 9 август 2020 година. .

Де Телеграф, холандски весник, вели дека Хари може да биде заинтересиран, но ќе му треба дозвола од Глори бидејќи има договор за пет борби со нив. Од боксерската асоцијација соопштија дека интервјуирале неколку кикбоксери, но само името на Хари е откриено. Пасениус е изненаден од понудата и изјавува дека прво мора да го опорават нивниот борец, кој се здоби со повреда на глуждот во битката со Рико Верховен.

Од штабот на Бед Бој веруваат дека Глори нема да го ослободи, бидејќи тоа ќе значи дека тој мора да отсуствува во првата половина на 2020 година. Пред неколку години, Хари размислуваше да замине на Олимписките игри во Лондон за да го претставува Мароко, но се откажа затоа што тогаш рече дека ќе ги следи поголемите цели.

Криминалното досие на кикбоксерот нема да го спречи да учествува, а здружението на боксот вели дека сите заслужуваат втора шанса. Хари во минатото беше казнет за своите претсапи и во моментов е чист. Многумина, меѓу кои и познати личности, се собраа на социјалните мрежи за да се спротивстават на вмешаноста на Хари, заради неговите проблеми со властите во минатото.

Последен пат го видовме Хари на рингот во декември во Арнем. Успеа да доминира над Рико Верхвен и да го сруши двапати на земја, но го повреди глуждот и изгуби со технички нокаут. Бадр има 92 победи во нокаут и е еден од најголемите борци во историјата на борбечките спортови.

https://twitter.com/hari_fati/status/1217795787457024002?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fmma.bg%2Fnovini%2Fkikboks-i-muay-tay-novini%2Fholandia-iskat-badr-hari-da-se-boksira-na-olimpiyskite-igri-v-yaponia