Хамзат Чимаев изгледа огромен на подготовките за Витакер

Хамзат Чимаев изгледа огромен на подготовките за борбата со Роберт Витакер.

30-годишната ѕвезда од Чеченија ќе ја предводи дебитантската гала вечер на УФЦ во Ријад, Саудиска Арабија. Гала вечерта ќе се одржи на 22 јуни. Во борбата ќе се најде претендент за титулата во средна категорија на УФЦ. Во моментов „Борз“ сериозно се подготвува за борбата, која е најважна во неговата кариера до денес. Чимаев е непоразен и има скор од 13-0 во ММА.

Во неговата последна борба го победи Камару Усман кон крајот на октомври 2023 година. И во оваа борба се виде дека чеченскиот борец има проблеми со кардиото. Во првата рунда го прегази Усман, но потоа ја намали брзината и рундите беа изедначени. Сега за прв пат во кариерата ќе го видиме во борба од 5 рунди.

Сите мислат дека Чимаев има шанси за победа во првите две рунди. Ако не може да го заврши Витакер, тогаш е во катастрофа во доцните рунди. Ако ја погледнеме формата на Хамзат, веројатно ќе треба многу да ослаби за да ја направи граничната тежина за категоријата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО